Blefaroplastyka

Blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym , polegającym na usunięciu nadmiaru skóry z powieki górnej lub dolnej wraz z usunięciem, w razie konieczności, przepuklin tłuszczowych. Najczęstszym powodem pojawienia się nadmiaru luźnej skóry jest wiek , choć może również dotyczyć osób młodych ze względu na uwarunkowania anatomiczne czy genetyczne. W przypadku powieki górnej nadmiar skóry może ograniczać pole widzenia, co nie tylko ma wpływ na walory estetyczne ale przede wszystkim na codzienne życie.

Zabieg poprzedzony jest wizytą kwalifikującą , na której przeprowadzane jest wstępne badanie, omawiane są oczekiwania pacjenta, przebieg zabiegu, możliwe powikłania . Wykonywana jest również dokładna dokumentacja fotograficzna . Pacjent otrzymuje do zapoznania wzór umowy i zgód na zabieg chirurgiczny wraz z zaleceniami pooperacyjnymi.

 

Przebieg zabiegu:

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przy użyciu lasera CO2 lub diatermii radiofalowej. Przeprowadza się cięcie  w załamku powieki górnej lub poniżej lini rzęs w obrębie powieki dolnej. Po usunięciu płata skórno-mięśniowego, pod mięśniem okrężnym oka, otwiera się przegrodę oczodołową i usuwa się poduszki tłuszczowe ( w powiece górnej przyśrodkową i pośrodkową, w dolnej boczną, pośrodkową i przyśrodkową) . Następnie nacięcie zamyka się bardzo cienkim szwem ( najczęściej śródskórnym) i zakłada się opatrunek na ranę. Szwy usuwane są w 7 dniu po zabiegu.

 

Wskazania do zabiegu:

-medyczne – nadmiar skóry w obrębie powieki górnej, ograniczającej od skroni pole widzenia

-estetyczne

Do zabiegu kwalifikują się osoby w różnym wieku- zarówno starsze ( ze względu na utratę elastyczności skóry czy osłabienia siły mięśnia okrężnego oka) , jak i młodsze ( ze względu na predyspozycje genetyczne, czy nadmierna ekspozycje na promieniowanie UV) .

 

Przeciwskazania do zabiegu :

-aktywna infekcja wirusowa lub bakteryjna

-nieprawidłowe wyniki badań,

-tendencje do tworzenia bliznowców,

-choroby nowotworowe,

-ciąża i okres karmienia piersią,

-choroby psychiczne.

 

Jak przygotować się do zabiegu ?

1) Konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych:

– morfologia,

– APTT, INR, czas krzepnięcia

– TSH

2) Na ok 10-14 dni nie zaleca się przyjmowanie niesterydowych leków p/zapalnych ani preparatów z witaminą E.

3) zaleca się przyjmowanie wit D3

 

Zalecenia pooperacyjne:

  • bardzo istotne są pierwsze 3 doby pozabiegowe, w ciągu których zalecane są zimne okłady na powieki ( przez np. gaziki ), unikanie wysiłku fizycznego oraz  spanie z wyżej ustawiona głową.
  • szwy zdejmowane są po 7 dniach – w większości przypadków pacjenci wracają do aktywnego życia po ok 10 dniach .
  • gojenie przebiega indywidualnie a sam proces przebiega stopniowo- początkowo blizna może być zaczerwieniona i widoczna szczególnie w zewnętrznym kącie oka,  w ciągu kilku miesięcy robi się blada.
  • makijaż można wykonać po ok 14 dniach
  • należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej ( okulary, kremy z filtrami).

 

Szczegółowe zalecenia pooperacyjne pacjenci otrzymują już w dniu konsultacji.

Realizacja: Brick-Media